20/12/2016

Limon, Zencefil ve Naneli Su

CLICK FOR ENGLISH
PER ITALIANO

Limon, Zencefil ve Naneli Su

Detoks sularının toksin ve ödem atıcı, yağ yakıcı, bağışık sistemini güçlendirici pek çok faydalarından bahsedildiğini duymuşsunuzdur, ama bizim buna yönelmemizin en başta gelen sebebi bizi su içmeye teşvik etmesi oldu.

Tamam, colayı, gazlı, şekerli içecekleri bıraktık, alkole mesafeli duruyoruz iyi de, peki bunlar yerine ne içebiliriz? En harika içecek su evet ama bazen sudan başka alternatif de arıyor insan. Bu noktada Limonlu zencefilli su imdadımıza yetişti diyebilirim.

Bu detoks suyu özellikle benim gibi su içmekle arası pek olmayanlar için mükemmel bir çözüm. İnsanın su içmekle nasıl arası olmaz değil mi? Ama öyle. Nedense susuzluk hissettiğim zamanların sayısı çok az. Hani bıraksanız günlerce su içmeden ve eksikliğini hissetmeden yaşayabilirim ki dikkat etmediğimde böyle günlerim de olmuştur.

Limonlu zencefilli su özellikle yazın buzdolabımızdan eksik olmuyor. Pek çok yemeğe harika eşlik ediyor veya ferahlatıcı bir şey içme ihtiyacı hissettiğimizde içiyoruz. Gün içinde birkaç kez, tadını iyiden iyiye kaybetmeye başlayana kadar su ilavesi yapıyorum.

Gramı gramına kullandığım tam bir ölçü yok. Bazen nanesini arttırıyorum bazen zencefilini. Biz bol zencefilli seviyoruz. Yakıcı bir tadı olduğundan dolayı eğer alışkın değilseniz önce yarım kaşık zencefil rendesi ile deneyin, hoşunuza giderse arttırın derim.

Malzemeler (2 Litrelik bir sürahi için):
1 Organik ya da kabuğu işlem görmemiş limon (*)
1/2 - 1 yemek kaşığı Zencefil rendesi
1 salatalık
2 dal nane
1 kase dolusu buz
Su

(*) Limonların çoğunun kabuklarının işlem gördüğünü ve kesinlikle yenmemesi gerektiğini biliyor muydunuz? Ben çok geç öğrendim.

Limon kabukları üzerinde sıklıkla kullanılan sağlığa zararlı kimyasallardan bazıları arasında E-904, E-914, Imazalil'i sayabiliriz. Burada sadece organik ve konvasiyonel tarımcılık farkından da bahsetmiyorum çünkü limon paketleri üzerinde zaten açıkça belirtiliyor "işlem görmemiştir, kabuğu yenilebilir" veya "işlem görmüştür kabuğu yenilmez" diye. En azından İtalya'da böyle.

Ancak market etiketlerinde çok hataya rastladım, maalesef yeterli özen gösterilmiyor. Örneğin limon paketinin üzerinde kabuk yenilmemelidir diye yazıyor, market fiyat etiketi üzerinde hiç belirtilmemiş ki yazılması şart. Ya da ne pakette yazıyor ne etikette tam bir muamma.

Eğer üzerinde hiçbirşey yazmıyorsa ve emin olamıyorsanız konvansiyonel ürünlerden uzak durun, organik limon tercih edin derim.

Aynı şeyi portakal kabuğu için de söyleyebiliriz, o da kimyasal işlem görüyor çünkü. Eğer aldığınız portakalın kabuğunu da kullanacaksanız, kabuğun işlem görmediğine emin olmadan asla almayın. Ya da organik tercih edin.

Yapılışı:

  • Nane ve rendelenmiş zencefili sürahiye koyun.
  • İnce dilimlediğiniz salatalık ve limonu ekleyin. (Ben mandolin kullanarak 2,5mm kalınlıkta dilimliyorum).
  • Buz ve suyu ilave edin.
  • Kapağını kapatıp en az 3 saat buzdolabında bekletin. Bizim en tercih ettiğimiz yöntem geceden hazırlamak. Böylece tüm gün boyunca iyi demlenmiş suyumuz oluyor.

Limon, Zencefil ve Naneli Su


Şerefe... Sağlığınıza ! ...


Not:

Gün içinde, tadını iyiden iyiye kaybetmeye başlayana kadar, birkaç kez su ilavesi yapabilirsiniz.

Geçen yaz plaja giderken limonlu zenzefilli naneli suyumuzu da yanımızda götürmüştük. İnanılmaz ferahlatıcıydı, kızgın kumlar üzerinde tam da ihtiyacımız olan şeydi ;) Kesinlikle tavsiye ederim.

No comments:

Post a Comment